Od wbijania łopat przez poznańskie władze na budowie aquaparku wkrótce miną trzy lata. Spektakl odegrany na potrzeby delegacji Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU) okazał się fikcją. Skoro raz prezydent symbolicznie rozpoczął inwestycję, to pewnie nie zechce zrobić tego powtórnie. Bez zadęcia i dźwięku fanfar na plac budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego nad Maltą wreszcie wkroczy wykonawca.
Człowiek z natury jest stworzeniem leniwym. Staramy się udogodnić i uprzyjemnić sobie życie w najwyższym możliwym stopniu. Rozwój cywilizacji sprawia, że żyje nam się coraz przyjemniej. Na szczęście, również coraz bardziej uświadamiamy sobie, że nie może to się odbywać kosztem otaczającego nas środowiska naturalnego, z którym jesteśmy nierozłącznie związani i o które musimy dbać.
Jednym ze skutków ubocznych działalności człowieka są ścieki, które powinny zostać należycie oczyszczone, aby nam nie zatruwały otoczenia.