Produkty

Rozwiązania

Baza wiedzy

Dyfuzory w oczyszczalni ściekówPrawidłowe procedury utrzymania systemu napowietrzania czyli ciąg dalszy o tym co robić, aby system służył długo, bezproblemowo i efektywnie...

 

Dyfuzory drobnopęcherzykowe  z elastycznymi membranami  zapewniają maksymalne korzyści dla systemu w wyniku jednocześnie odbywających się procesów natleniania i mieszania. Prawidłowa obsługa i dbałość o membrany może zapewnić długotrwałą eksploatację przy minimalnych kosztach energii i utrzymania.

W przypadku wszystkich dyfuzorów drobnopęcherzykowych konieczne jest przeprowadzanie procedur konserwacji profilaktycznej w celu utrzymania szczytowych lub optymalnych osiągów, wydłużenia trwałości użytkowej urządzeń oraz unikania sytuacji awaryjnych albo usterek systemu. Prawidłowe procedury utrzymania zminimalizują również częstość przerw w działaniu systemu.

1. Dbałość o membrany

Membrany EPDM (kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy) dyfuzorów należy chronić przed produktami naftowymi, takimi jak oleje mineralne i węglowodory aromatyczne. Kontakt z takimi substancjami spowoduje uszkodzenie membrany.

Rady dla użytkowników dyfuzorów

2. Zapobieganie spadkom ciśnienia

W długim okresie eksploatacji może nastąpić niewielki spadek ciśnienia na dyfuzorze. Wynika on często z nawarstwiania się materiałów biologicznych i/lub nieorganicznych na powierzchni membran. Tendencja do tego stanu jest specyficzna dla wykonywanej pracy i zależy od eksploatacji systemu. W celu przywrócenia osiągów membran i zmniejszenia eksploatacyjnego spadku ciśnienia należy monitorować osiągi systemu (ciśnienie, oczyszczanie itd.) oraz przeprowadzać regularną kontrolę. W celu przywrócenia przepustowości wszystkich szczelin w membranach, należy krótkotrwale zwiększyć wydatek powietrza. Należy to robić regularnie, zwłaszcza, gdy dyfuzory były eksploatowane przez dłuższy czas przy małych wydatkach powietrza. (mały = o połowę mniejszy niż standardowe wielkości wydatków powietrza; patrz poszczególne karty katalogowe).

Zawory kulowe w oczyszczalni ścieków

3. Kontrola systemu

AKWATECH zaleca regularną (co 12 miesięcy) kontrolę wzrokową dyfuzorów membranowych. Zazwyczaj system napowietrzania jest tak skonstruowany, że umożliwia dostęp do dyfuzorów przez obniżenie poziomu wody w serwisowanym zbiorniku lub dostęp do poszczególnych segmentów bez ingerencji w bieżącą pracę obiektu. Należy do minimum ograniczyć dopływ powietrza do serwisowanego rusztu napowietrzającego, aby zapobiec nadmiernemu dopływowi powietrza i uszkodzeniu dyfuzorów poprzez rozdmuchanie.

Napowietrzanie w oczyszczalni ścieków

 Prawidłowa eksploatacja i dbałość o  ruszty oraz dyfuzory, dostarczane przez firmę AKWATECH, zapewnią lata wysokosprawnego napowietrzania przy minimalnej opiece operatora.

Pamiętaj! Prawidłowe utrzymanie wydłuża eksploatację systemu.

Szybki kontakt

AKWATECH SYSTEMY Sp. z o.o. Sp.K.

ul. Serbska 4
61-696 Poznań
tel. +48 61 8202011
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria zdjęć

Newsletter

Subskrybuj

Przeczytanie naszego newslettera zajmie Ci zaledwie kilka minut, dzięki którym będziesz na bieżąco. Wybierz grupy tematyczne, które mogą Cię zainteresować:
I agree with the Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych (kliknij szczegóły).

Współpraca

     Sklep z gotowymi rozwiązaniami do napowietrzania stawów i oczek wodnych.