Produkty

Rozwiązania

Baza wiedzy

Pęcherzykowa linia mety na MalcieJezioro Maltańskie to sztuczne jezioro zaporowe położone w samym centrum Poznania na prawym brzegu Warty powstałe wskutek spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Zbiornik zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha (zależy od stopnia spiętrzenia) zaś jego długość to około 2,2 km, co czyni go największym sztucznym jeziorem miasta. Średnia głębokość jeziora to nieco ponad 3,1 m, a maksymalna sięga do 5 m.

Sztuczny akwen pełni różne funkcje - przede wszystkim jest znanym torem regatowym, na którym rozgrywane są prestiżowe zawody wioślarskie i kajakarskie.

Jezioro Malta Rzeczka Cybina
Jezioro Malta 
Rzeczka Cybina

Poznańskie Jezioro Maltańskie słynie z dużych i widowiskowych inwestycji. Od lat w ich realizacji pomaga firma Akwatech. Po zamontowaniu napowietrzania drobnopęcherzykowego dla ryb (sierpień 2001 r.), biopaków na wlocie rzeki do jeziora (maj 2003 r.) i napowietrzania kąpieliska tzw. jacuzzi (wiosna 2005r.) - przyszedł czas na coś naprawdę widowiskowego…

Napowietrzanie na torze regatowym biopaki na doplywie rzeki
Napowietrzanie na torze regatowym Biopaki na dopływie rzeki do jeziora

napowietrzanie kapieliska

Napowietrzanie kąpieliska

Jezioro Malta to obecnie jeden z lepszych torów regat kajakowych i wioślarskich w Europie. Organizowane są tu zawody krajowe i międzynarodowe, dlatego zarządzający jeziorem POSiR postanowił dorównać światowym standardom i zamontować na zbiorniku pęcherzykową linię mety.

Miała ona pomóc sędziom i publiczności w ocenie wyników zawodów oraz samym pływającym zawodnikom. Podobne rozwiązania zastosowano również w Japonii i Wielkiej Brytanii.

W Poznaniu system został w całości zaprojektowany i wykonany przez firmę AKWATECH, która nie po raz pierwszy podjęła się tak widowiskowego zadania. Firma słynie z niestandardowych rozwiązań oraz z indywidualnego podejścia do każdego obiektu. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2006 roku.

Linia składała się z 9 segmentów zbudowanych z dyfuzorów rurowych firmy Akwatech zasilanych powietrzem z dmuchaw bocznokanałowej. Zmontowanie urządzeń na brzegu było nie lada wyzwaniem i trwało 3 dni. Jednakże ze względu na małą przejrzystość wody, najtrudniejszym zadaniem było zamontowanie systemu na dnie Malty, co mogło być wykonane jedynie przez grupę wykwalifikowanych nurków.

Montaż systemu napowietrzania na Jeziorze Malta

Montaż systemu

Dnia 14.06.2006r. pierwsze pęcherzyki powietrza poszły w górę. Przygotowujący się do zawodów obcokrajowcy patrzyli ze zdumieniem i uznaniem na widowiskowe bąbelki.

pecherzykowa linia mety

Pęcherzykowa linia mety

Poza bardzo ważną rolą pomocniczą w obserwacji zawodów - Bąbelkowa linia mety spełnia kilka istotnych funkcji. System złożony z 72 dyfuzorów doskonale napowietrza zbiornik. Dotlenienia i wspomaga naturalny proces samooczyszczania jeziora oraz bardzo dobrze wpływa na kondycję ryb, które gromadzą się wokół pęcherzyków powietrza głównie w okresie przyduchy.

Po raz pierwszy system został wykorzystany na Wioślarskim Pucharze Świata w czerwcu 2006, gdzie podziwiali go zawodnicy z 40 krajów. Od tego czasu bąbelkowa meta pomaga rybom, oczyszcza wodę i uatrakcyjnia każde organizowane zawody w Poznaniu.

Wioślarski Puchar Świata - czerwiec 2006 Wioślarski Puchar Świata - Poznań 2006r.

Wioślarski Puchar Świata - czerwiec 2006 Wioślarski Puchar Świata - czerwiec 2006

 

Szybki kontakt

AKWATECH SYSTEMY Sp. z o.o. Sp.K.

ul. Serbska 4
61-696 Poznań
tel. +48 61 8202011
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria zdjęć

Newsletter

Subskrybuj

Przeczytanie naszego newslettera zajmie Ci zaledwie kilka minut, dzięki którym będziesz na bieżąco. Wybierz grupy tematyczne, które mogą Cię zainteresować:
I agree with the Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych (kliknij szczegóły).

Współpraca

     Sklep z gotowymi rozwiązaniami do napowietrzania stawów i oczek wodnych.