Wiosna na stawach

Wiosna na stawach jest okresem zakończenia wszelkich prac konserwacyjnych i remontowych grobli oraz urządzeń w stawach. Rozpoczyna się zalewanie stawów towarowych oraz podawanie pasz dla ryb na zimochowach.

Od drugiej połowy kwietnia (wszystko zależy od temperatury) następuje przenoszenie ryby z zimochowów do stawów kroczkowych i odrostowych. 

Należy pamiętać, że stawy kroczkowe powinny być zalewane nie później niż miesiąc przed planowanym obsadzeniem, wiąże się to z potrzebą wytworzenia w stawie odpowiedniej ilości pokarmu naturalnego.

Wiosna jest również okresem podjęcia decyzji o rodzaju i ilości materiału zarybieniowego jaki zakupimy. Wielu hodowców karpia prowadzi wychów ryb w niepełnym cyklu produkcyjnym, to znaczy, że kupuje materiał obsadowy i zarybia nim stawy.

Niezależnie od tego jaki rodzaj hodowli prowadzimy, na wiosnę warto także pomyśleć o dobrych warunkach bytowania ryb. Jednym z niezbędnych elementów dobrej hodowli jest zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu w wodzie. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju i dobrego samopoczucia ryb. Po długiej niesprzyjającej zimie warto pomyśleć więc o zamontowaniu systemu napowietrzania.

Nie powinno się dopuścić do zjawiska przyduchy, która pojawia się ze względu na coraz częściej występujące upalne lata. Objawy przyduchy są bardzo charakterystyczne. W początkowym stadium ryby zaczynają okazywać niecierpliwość, wykonują gwałtowne ruchy, by szybko podpłynąć pod powierzchnię wody i poprzez tzw. “dzióbkowanie” łapać powietrze. Skóra i skrzela bledną, pojawia się “mleczny śluz”. Niekiedy następuje wytrzeszcz oczu. Z czasem pojawia się ogólne osłabienie, utrata równowagi, przewracanie się i w końcu ryby tracą cierpliwość…

Wyniki produkcyjne zależą w bardzo dużym stopniu od jakości materiału obsadowego, ale też od warunków w jakich będą przebywać ryby. Decyzja o źródle zakupu materiału obsadowego oraz zapewnienie rybom dobrych warunków jest jedną  z najważniejszych decyzji hodowcy.

 Powodzenia w hodowli!