Wpływ temperatury wody na efektywność napowietrzania

Temperatura wody ma ogromny wpływ na proces napowietrzania. Oddziaływuje ona w dużym stopniu na wartość stężenia tlenu w wodzie. Wzrost temperatury powoduje spadek rozpuszczalności tlenu w cieczy (patrz tabela) i tym samym obniża prędkość przenikania tlenu do cieczy.

Upraszczając można powiedzieć, że podwyższenie temperatury wody powoduje zmniejszenie efektywności natleniania przez urządzenia napowietrzające.

tabelka wpływu temperatury na rozpuszczalność tlenu

Jednym z czynników podnoszących temperaturę wody jest stosowanie dmuchaw o wysokim sprężu powietrza. Przyrost temperatury na stopniu sprężającym jest w granicach około 90-100°C. Zasysane powietrze o temperaturze około 40°C na wylocie z dmuchawy ma temperaturę rzędu 140°C .

Drugi czynnik to często stosowane systemy łopatkowe, które nie do końca spełniają powierzoną im rolę. Teoretycznie rozbryzgując wodę powodują absorpcję powietrza do cieczy i intensywne wymieszanie wody z powietrzem, podnosząc przy tym zawartość tlenu. W praktyce jednak przy upalnej pogodzie, rozpryskiwana woda pobiera z otoczenia ciepło, podnosząc temperaturę wody w stawie nawet o kilka stopni, co ma ujemny wpływ na rozpuszczalność tlenu w wodzie.