Oczyszczalnie komunalne oczyszczają ścieki, odprowadzane z dużych skupisk ludzkich, powstające w kuchni, pralni, umywalni, łazienkach, ustępach i innych urządzeniach w gospodarstwach domowych.
W technologii oczyszczania ścieków wyróżniamy trzy podstawowe etapy oczyszczania ścieków:
Podstawowym celem biologicznego oczyszczania ścieków jest usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do prowadzenia procesów biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszonych w toni ścieków (metody osadu czynnego) lub mikroorganizmy tworzące utwierdzoną biomasę (złoża biologiczne).
Zanieczyszczenia organiczne podczas przemian biochemicznych są wykorzystywane przez mikroorganizmy jako pokarm, przyczyniając się do przyrostu biomasy bakteryjnej. Pozostała część rozłożonych zanieczyszczeń uwalniania jest w warunkach tlenowych jako dwutlenek węgla i woda.
Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu istnieje konieczność doprowadzenia tlenu m.in. za pomocą systemów napowietrzania składających się z:
System napowietrzania powoduje także, że kłaczki osadu są równomiernie unoszone w masie ścieków przepływającej przez komorę.
Stężenie tlenu rozpuszczonego w ściekach powinno wynosić >0,5mg/dm3.